Pozdrav!
Zanima me kada bi se trebala uradit ta kao zavrÅ¡na,zadnja operacija u kojoj bi se dotjerao estetski izgled?Maksilofacijalni kirurzi kažu da bi poslije te operacije trebalo izgledati kao da nije ni bilo rascjepa,iako ja baÅ¡ ne vjerujem u to?Gornja Äeljust mi je znatno manja od donje i uvuÄena,zagriza nema uopće,pa bi valjda trebalo radit osteotomiju ili Å¡ta već.Umnjake sam već izvadila prije 5 mjeseci,već viÅ¡e od 3 godine nosim fiksni aparat,a prije toga sam 7 godina nosila mobilni.Zubi su u donjoj Äeljusti viÅ¡e manje dobro poredani,u gornjoj ne baÅ¡ zbog nedostatka prostora.Na nepcu imam zub peticu koji bi trebalo vratit u zubni niz,ali nema mjesta za nju.
Ako mi možete odgovorit na pitanje vezano za to kada se može uraditi ta operacija?Sad ima 17 godina,i taj izgled mog lica(nos,usne,zubi) mi jako smeta,jer sam jedina osoba u školi s tim problemom,a moje prijateljice su sve lijepe,za razliku od mene.A mislim da se nalazim u tom razdoblju kad je izgled jako važan.Pomozite! :)
Hvala! :)
Kod lijeÄenja rascjepa od iznimne važnosti je timski pristup. Osim maksilofacijalnog kirurga u timu su logoped, audiolog, ortodont, pedijatar, psiholog, socijalni radnik. Ortodontsko lijeÄenje traje dugo, ponekad i godinama ali trajanje lijeÄenja je individualno. Kod jednog dijela osoba s rascjepom, najvjerojatnije zbog operacija i ožiljaka na nepcu, može doći do "zaostajanja" u rastu gornje u odnosu na donju Äeljust, tako da su donji zubi "ispred" gornjih i u estetskom izgledu donja Äeljust je dosta izražena. Nakon ortodontskog lijeÄenja (noÅ¡enje fiksnog aparata, ponekad i vaÄ'enja osmica (umnjaka) i postavljanja svih zubi u niz te ortodontske pripreme, potrebno je operirati obje Äeljusti. To se zove osteotomija a podrazumijeva pomicanje gornje Äeljusti naprijed a donje Äeljusti natrag. Operacija se može izvesti nakon zavrÅ¡etka rasta. Operacijom se postižu dobri meÄ'uÄ'eljusni odnosi. Nakon operacije postiže se i bolja "projekcija" nosa.
No takav odnos Äeljusti nije vezan samo uz rascjepe. SliÄna kliniÄka slika, neovisno o rascjepima, prisutna je u oko 5% populacije, genetski se nasljeÄ'uje i tada govorimo o tzv. progeniji, odnosno izrazito izraženoj donjoj Äeljusti. U zapadnoeuropskim zemljama to su vrlo Äeste operacije dok je kod nas većina populacije nedovoljno informirana o mogućnostima ortodontsko-kirurÅ¡kog lijeÄenja.