Udruga Osmijeh
24. Travanj 2024, 19:12:14 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Dragi prijatelji,

Udruga Osmijeh ove godine organizira prvi tjedan svjesnosti o rascjepima usne i nepca u Hrvatskoj koji će se održati od 4. do 12. svibnja 2024.

Projektom "Ljepota je u svakom osmijehu" ćemo široj javnosti dati priliku da se educira, podrži našu zajednicu te da proširimo poruku o važnosti integracije i podrške osobama s rascjepom usne i nepca.

Obilježavanje našeg tjedna započinjemo s prigodnim eventom te Vas ovim putem pozivamo da nam se pridružite.

Datum i vrijeme održavanja: 04. svibnja 2024. u 10:00

Mjesto održavanja: Bogovićeva, Cvjetni trg, Zagreb 

Kako bi olakšali širenje naših poruka otvorili smo javne facebook i Instagram profile na kojima objavljujemo edukativni, informativni sadržaj ali i priče naših malih osmijeha.

Facebook
Instagram

Zajedno smo jači 🙂

 
   Forum   Pomoć Traži Kalendar Chat Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Rupice na nepcu??  (Posjeta: 12258 )
Mravic
Newbie
*
Offline Offline

Ime djeteta: Sead
Postova: 14


Profil Email
« : 05. Svibanj 2009, 13:48:32 »

Moj sin sada ima 21 mjesec...Rodjen sa zecijom usnom,radjena operacija nepca,ali ostale su tri rupice na nepcu kroz koje izlazi hrana kada jede...Zanima me,da li i one trebaju biti potpuno zatvorene ili ne??
ja sam vec pitala naseg hirurga o tome,ali da vam ne pisem sta mi je rekao...
Unaprijed hvala...

Suada
Evidentirano
doc
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 35


Profil
« Odgovor #1 : 05. Svibanj 2009, 19:06:48 »

Nije baš lako odgovarati na pitanja putem interneta kada ne vidite bebu "u živo". Pod "rupicama" na nepcu, nakon palatoplastike, podrazumijevamo fistule, odnosno i dalje  postojanje komunikacija između usne i nosne šupljine i ubrajamo ih u postoperativne komplikacije. Prema literaturi postoperativni nastanak fistula varira u velikom rasponu (od 3% bdo 50%) i ovisi o više čimbenika (kirurgu, tehnici zatvaranja, širini rascjepa i vremenu zatvaranja, odnosno starosti djeteta). Najčešće fistule su na prijelazu tvrdog u meko nepce i iza zubnog grebena. U pravilu bi svaku fistulu trebalo zatvoriti, pogotovo ako svojom veličinom omogućava da hrana i tekućina "prolazi" kroz nos te onemogućava uspostavljane "normalnog" govora. Ponekad su te operacije "teže" od prve operacije zatvaranja nepca jer se sada radi o ožiljnom tkivu. Sa zatvaranjem malih asimptomatskih fistula (kada bitno ne utiču na razvoj govora i vrlo rijetko tekućina izlazi na nos) ne treba žuriti (treba dozvoliti tkivu da se "oporavi" od ranije operacije). No zatvaranje većih fistule ne treba dugo odgađati. Što se tiče zatvaranja nepca, osim fistule, jako je bitno da li dobro funkcioniraju mišići mekog nepca (da li u potpunosti odvajaju usnu i nosnu šupljinu). Da li ste kontaktirali logopeda i otorinolaringologa ? Nakon operacije nepca kod otorinolaringologa treba kontrolirati stanje srednjeg uha (da li nakon operacije dobro funkcionira Eustachijeva tuba-komunikacija usne šupljine i srednjeg uha). Za maksimalnu rehabilitaciju djece s rascjepom usne i nepca jako je važan TIMSKI PRISTUP u liječenju.
Za sve daljnje informacije slobodno me kontaktirajte. 
Evidentirano
Mravic
Newbie
*
Offline Offline

Ime djeteta: Sead
Postova: 14


Profil Email
« Odgovor #2 : 07. Svibanj 2009, 17:33:49 »

Mi jos uvijek nismo posjetili logopeda ni otorinolaringologa,jer su nam rekli kada dijete napuni dvije godine da to ucinimo...Ali ja namjeravam ici uskoro...
Hvala Vam puno na vremenu i odgovoru...Puno pozdrava..
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  
 
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.183 sekundi uz 18 upita.