Novosti:

Dragi prijatelji,

Udruga Osmijeh ove godine organizira prvi tjedan svjesnosti o rascjepima usne i nepca u Hrvatskoj koji će se održati od 4. do 12. svibnja 2024.

Projektom "Ljepota je u svakom osmijehu" ćemo široj javnosti dati priliku da se educira, podrži našu zajednicu te da proširimo poruku o važnosti integracije i podrške osobama s rascjepom usne i nepca.

Obilježavanje našeg tjedna započinjemo s prigodnim eventom te Vas ovim putem pozivamo da nam se pridružite.

Datum i vrijeme održavanja: 04. svibnja 2024. u 10:00

Mjesto održavanja: Bogovićeva, Cvjetni trg, Zagreb 

Kako bi olakšali širenje naših poruka otvorili smo javne facebook i Instagram profile na kojima objavljujemo edukativni, informativni sadržaj ali i priče naših malih osmijeha.

Facebook
Instagram

Zajedno smo jači :)

Main Menu

pravo na dopust roditelja radi njege djeteta s težim smetnjama u razvoju

Autor Danijela, 27. Ožujak 2009, 15:15:35

« natrag - naprijed »

Danijela

Ja se javljam nakon duuuge pauze i s pričom koja bi mogla zainteresirati roditelje...zadnja tri mjeseca bavim se prikupljanjem dokumentacije za zahtjev na pravo za dopust radi njege djeteta. Tara sad ima 9 mjeseci. Sve roditelje koji bi zeljeli  ostati doma s djetetom nakon isteka porodiljnog dopusta ceka, nadam se laksi posao...prva izmjena po pitanju nadleznosti institucije je slijedeca: Zahtjev u pisanom obliku zajedno s preslikama cjelokupne medicinske dokumentacije i uz uputnicu liječničkom povjerenstvu koju Vam je izdao pedijatar predajete HZZO-u,a ne Centru za socijalnu skrb. To je izmjena od 01.01.2009. Prema Pravilniku o stjecanju ovog prava morate zadovoljiti slijedeći uvjet-jedan od roditelja( onaj koji zeli biti korisnik prava) mora biti zaposlen u punom radnom vremenu ( 40h/tjedno) a drugi roditelj ne smije biti nezaposlen.Nemojte slucajno da Vas sluzbena osoba ubijedi da oba roditelja moraju biti zaposlena u punom radnom vremenu jer je Pravilnik izmijenjen odlukom Ustavnog suda i to nazalost sluzbene osobe na salteru neznaju. Uz zahtjev prilozite i potvrdu poslodavca kojom dokazujete da ste u radnom odnosu ( za roditelja podnositelja zahtjeva poslodavac treba navesti da radi u punom radnom vremenu s naznakom u koju svrhu se izdaje potvrda ).Medicinska dokumentacija obuhvaca:  u preslikama nalaz maksilofacijalnog kirurga,fizijatra,neuropedijatra i oftamologa. Za prvi necete imati problem :) ali za ostale nemojte cekati predugo s narudzbom za pregled jer su liste cekanja za specijalisticke preglede preduge. Pocnite prikupljati nalaze kad bebac navrsi 6 mjeseci..Roditelji koji su predali svoje zahtjeve Centru za soc.skrb i prije 01.01.09.ili koji su vec ostvarili ovo pravo neka znaju da je Pravilnik dozivio i izmjene po pitanju trajanja ovog prava tj.pravo se ostvaruje do 8.me godine djetetova zivota i mogu traziti za njih ovo povoljnije.Naravno to pravo mozete prekinuti u svakom trenutku kada ste u mogucnosti vratiti se na posao.Kada predajete zahtjev trazite pismenu potvrdu o predaji-da se ne bi zagubio ;)

dixie

uhuhuhuh, i frane ima 9 mjeseci, a ja još nisam ni počela sa prikupljanjem papira. dakel, moram se toga primiti. koji je prvi korak budući da ne znam ni poprilici od kuda krenuti.

Å imun

Mi smo bili na HZZO-u i po novom zakonu treba samo djetetova medicinska dokumentacija. Ne trebaju nikakve dodatne pretrage osim onih koje je dijete već obavilo. Tako da ne treba kirurg, neuropedijatar, oftamolog i fizijatar. Mi smo već skupili sve papire i htjeli smo predati, ali su nam rekli 40 dana prije nego dijete napuni godinu. Navodno se to sada rjeÅ¡ava u roku 2 tjedna. TakoÄ'er se može tražiti skraćeno radno vrijeme. Da roditelj radi pola radnog vremena, a drugu polovinu mu plaća HZZO (s tim da je taj iznos ograničen na nekih 2000-2500 kn). Ako se odobri pravo na dopust za njegu djeteta onda se s tim papirima ide u mirovinsko i ima se pravo na dječji doplatak od oko 800 kn. Tako su meni rekli.  :)
Pozdrav

Danijela

Neznam Dixie kako to funkcionira u Zg..ali u Rijeci je prilicno sporoooo a najgore od svega sto informacije trebas iscupat od neke tete na salteru tako da ti je hodogram 10 puta duzi.Sto se tice medicinske dokumentacije,mene su trazili sve..iako pregled fizijatra i neuropedijatra,a kamo li oftamologa nema nikakve veze s rascjepima..i prema Pravilniku cim dijete ima problem s hranjenjem spada u grupu djece s tezim smetnjama u razvoju,ali po svemu sudeci nisu razgranicili sto je potrebno od med.dokumentacije ovisno o dijagnozi..Mozda kako kaze Simun sad imaju kakvu okruznicu po kojoj se ravnaju.Mozda su to u medjuvremenu shvatili  pa vise osim ovog sto imas ne treba trcat po pregledima ;)Predaj i otpusno pismo iz rodilista jer ti i tamo stoji dijagnoza. Ja sam prvu info o potrebnim papirima dobila od Centra za soc.skrb,medjutim nadleznost se od 1. mjeseca trebala prebacit u Hzzo pa naravno nitko nista vise nije znao u 12.tom mjesecu kad sam mislila i predat dio papira..k'o ping pong su me setali..i Centar mi nije htio uzeti papire jer mi je falio nalaz neuropedijatra...kao ionako ce se svi slucajevi prebacit u Hzzo pa da se nesto ne zagubi..Hzzo je u Ri pruzeo praxu Centra i traze svu dokumentaciju pa bi se ja na tvom mjestu raspitala o tom dijelu u Podrucnom uredu u koji spadas.Moj prijedlog ti je da uz medicinsku dokumentaciju koju imas obavezno prilozis i potvrde od firmi za sebe i supruga jer ti u konacnici nakon sto lijecnicko povjerenstvo utvrdi da li se radi o djetetu s tezim smetnjama,pravna sluzba daje zeleno svjetlo..a kljucno je da ste ti i suprug u radnom odnosu..Svakako ce te kontaktirati da to dostavis(mene su zvali )..osim nalaza prilozi odmah i uputnicu za lijecnicko povjerenstvo-to ce ti dati pedijatar, jer ja nisam pa su me naknadno zvali..Nemoj se brinuti da li ces sve stici..od trenutka predaje Hzzo-u 23.01. ja sam rjesenje cekala dva mjeseca( doduse negativno je pa se sad zalim jer su Pravilnikom zaboravili obuhvatit i pomorce)..gnjavaza su samo pripremne radnje,a ako slucajno ne stignes,uvijek mozes uzet bolovanje dok cekas rjesenje.. :).ovo sto kaze Simun je tocno..mozes traziti ili dopust ili rad u skracenom radnom vremenu..