Udruga Osmijeh
28. Ožujak 2024, 12:54:06 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Poštovani roditelji

Idući tjedan počinjemo s operacijama. Kao što ste vjerojatno saznali iz medija, Klinička bolnica “Dubrava” zatvorena je za redoviti operativni program i sada je Primarni respiracijsko-intenzivistički centar za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2.

Naš Odjel privremeno je premješten u Klinički bolnički centar “Zagreb” i do daljnjeg ćemo na “Rebru” imati operacije i kontrole.

Iz razumljivih razloga operativni program će biti manji nego uobičajeno no sve ćemo riješiti na vrijeme.

Novi kontakt sestre Silvije na “Rebru” je 01 2367571. Osim dosadašnjih preoperativnih nalaza, sada prije dolaska u bolnicu trebat će i bris na koronavirus. O načinu uzimanja brisa najbolje da kontaktirate sr Silviju i nadležnog pedijatra.
I dalje za sva pitanja možete kontaktirati Profesora Kneževića (091 539 5202; pknezev@kbd.hr).

Tim Udruge “Osmijeh”
 
   Forum   Pomoć Traži Kalendar Chat Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Dudanje  (Posjeta: 6976 )
Aleksandar
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 23


Profil Email
« : 30. Prosinac 2014, 17:59:41 »

Poštovana dr. Dembitz,
bili smo na pregledu s bebom kod vas prije oko mjesec dana. Uskoro će imati godinu dana. Ima obostrani rascjep, operirana usna i meko nepce. Još ne govori riječi već samo slogove, uglavnom ma-ma-ma i ga-ga-ga, ali pomalo pokušava i drugo. Lijepo prihvaća igre usnama, pomalo pokušava puhati kad ga učimo, proizvodi zvukove usnama kad ga potičemo, sve kako ste nam rekli. Pomalo je počeo grickati kekse za bebe samostalno i lagano uvodimo komadiće hrane za žvakanje.
Moje je pitanje nešto što sam zaboravila pitati na pregledu. On povremeno u danu, a osobito pred spavanje ili kad je umoran, radi ustima pokrete dudanja, otprilike kao da siše jezik ili tako nekako. S tim je počeo još nakon prve operacije. Neposredno prije prve operacije odvikli smo ga od varalice koju je povremeno sisao prvih par mjeseci. Otada mu više nisam dala dudu da nemamo problema pred sljedeću operaciju. Međutim, on sad već vrlo malo siše mlijeko, samo bočicu na dan na koju ga jedva nagovorim, a ako mu smanjim rupicu da slabije teče, onda neće ni to i odustane nakon 20-30 ml. Ne mogu dopustiti da ne popije ni tu jednu bočicu (mliječna jela jede, no nedostaje mu tekućine) pa svaki put ponovno proširim rupicu na dudi. Tako da pokrete sisanja ne radi puno. Sad sam u dilemi da li da mu pokušam ponovno dati varalicu kad bi ju očito čak rado sisao pred spavanje. Isplati li se to pokušati pa ga ponovno naviknuti na dudu ako će mu to pomoći u razvoju govora? Ili da to ne radim jer ćemo onda opet imati problema pred sljedeću operaciju druge godine? Strah me da će mu to onda biti i veća trauma jer će biti veći pa će još više tražiti tu dudu nego dok je imao tri mjeseca pa sam ga lako odviknula. Što napraviti? Hvala lijepo unaprijed od Aleksandrove mame!
Evidentirano
Ana Dembitz
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 12


Profil Email
« Odgovor #1 : 14. Siječanj 2015, 10:59:30 »

Poštovana gospođo,


molim Vas da mi oprostite ovaj kasni odgovor, ali zbog obaveza i obiteljskog angažmana nisam stigla ranije. To što dječak ima  verbalni iskaz u slogovima ( kanonički slog) to je tolerantno dobi. Povremeni pokreti usnama kao da siše su "atavizmi" sisanja što je jako važno do prve godine života. Budućo da ste dječaka odvikli od dude ne bi preporučila ponovno uvođenje dude varalice jer dudanje varalice su vrlo jednostavni pokreti za njegovu dob i nisu toliko značajni za govor kao žvakanje krute tj. kompaktnije hrane. Preporučila bi potencirati žvakanje i formiranje zalogaja. Polako uvodite kompaktniju hranu ( čvršći pire, povrće, mekano meso. ali ne kašu). Rupu na dudi smanjujte, ali dok pije polako prstima potičite, olakšajte  oticanje hrane. Lp. Ana Dembitz
Evidentirano
Aleksandar
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 23


Profil Email
« Odgovor #2 : 27. Siječanj 2015, 13:35:13 »

Mnogo hvala za odgovor, nisam neko vrijeme ni gledala forum jer sam nekako zaboravila da sam i postavljala pitanje. Odgovor nije bio hitan tako da ništa nije kasno. Hvala na savjetu, i mislila sam da varalica baš više nema smisla, onda ćemo ga učiti na žvakanje. Pozdrav!
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  
 
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.621 sekundi uz 18 upita.