Novosti:

Dragi prijatelji,

Udruga Osmijeh ove godine organizira prvi tjedan svjesnosti o rascjepima usne i nepca u Hrvatskoj koji će se održati od 4. do 12. svibnja 2024.

Projektom "Ljepota je u svakom osmijehu" ćemo široj javnosti dati priliku da se educira, podrži našu zajednicu te da proširimo poruku o važnosti integracije i podrške osobama s rascjepom usne i nepca.

Obilježavanje našeg tjedna započinjemo s prigodnim eventom te Vas ovim putem pozivamo da nam se pridružite.

Datum i vrijeme održavanja: 04. svibnja 2024. u 10:00

Mjesto održavanja: Bogovićeva, Cvjetni trg, Zagreb 

Kako bi olakšali širenje naših poruka otvorili smo javne facebook i Instagram profile na kojima objavljujemo edukativni, informativni sadržaj ali i priče naših malih osmijeha.

Facebook
Instagram

Zajedno smo jači :)

Main Menu

Duda varalica

Autor Aleksandar, 04. Veljača 2014, 13:23:11

« natrag - naprijed »

Aleksandar

Poštovani,
moje dijete se rodilo s obostranim rascjepom usne, tvrdog i mekog nepca, ima manje od tri tjedna i još nismo išli na kontrolu u Dubravu, naručeni smo za oko tjedan dana. Vidjela sam da na jednoj temi za logopeda piše za korištenje dude varalice da je čak i poželjno. Možete li mi to pojasniti i dati neku smjernicu kakvu dudu da mu ponudim? Kupila sam jednu od prirodne gume, malo veću za 18 mjeseci naviše, jer je najsličnija nukovoj koju koristimo za hranjenje, lijepo ju prihvaća i želi sisati, ali mu stalno ispada iz usta jer je manja od one na koju jede i ne može ju usnama dobro prihvatiti. Je li u redu dati mu takvu dudu bar povremeno pa pridržavati ako želi sisati, i ima li kakva drugačija koja bi mu bolje odgovarala u smislu da ne ispada? Hvala na odgovoru!

Ana Dembitz



PoÅ¡tovana gospoÄ'o,

javljam Vam se vezano za VaÅ¡e pitanje o dudi varalici. Istina je da logopedi podržavaju stav kako je dudanje varalice poticajno za bebe s rascjepom. Ja takoÄ'er misli m da je koriÅ¡tenje dude dobro jer potiče refleks sisanja kod malih beba, a naÅ¡e bebe zbog specifičnih odnosa usne i nosne Å¡upljine, dakle specifičnih uvjeta disanja i hranjenja ne podržavaju značajno refleks sisanja. MeÄ'utim tu treba biti oprezan. VaÅ¡u bebu joÅ¡ čekaju operativni zahvati kada varalica neće biti dozvoljena Å¡to djetetu stvara dodatne frustracije. Stoga s dudom treba biti oprezan i dati je povremeno djetetu s oprezom da se ne stvori ovisnost. Možda bi bilo dobro poticati refleks sisanja blagim kružnim pokretima oko usana te laganimn umetanjem prsta u usta kada beba spontano siÅ¡e. Na taj način dijete stvara ugodu, potiču se receptori u usnoj Å¡upljini. Možda je stoga i VaÅ¡a manja duda poželjnija jer je beba koristi uz pomoć koja se može kontrolirati. Savjetujem Vam da se savjetujete s kirurgom vezano za dudu za hranjenje. Ja bi preporučila običnu dudu s malo većom rupicom koja se postepeno smanjuje uz blagi pritisak dude tijekom hranjenja.
Srdačno Vas pozdravljam i slobodno se javite za bilo kakovo pitanje.
Ana Dembitz

Aleksandar

Poštovana doktorice,
puno hvala na odgovoru. Å to se tiče dude za sisanje, već sam se savjetovala s dr. Kneževićem koji mi je rekao da sad niÅ¡ta ne mijenjam u hranjenju kad već jede na nukovu dudu, da to puno ovisi o tipu rascjepa, a mi joÅ¡ nismo bili na prvoj kontroli, pa kad ga doktor vidi, vjerojatno će mi znati reći viÅ¡e. On ima tri tjedna i tek se uigravamo oko hranjenja tako da sad mijenjanje, mislim, nikako ne bi bilo poželjno, dobiva na težini, ali ne prebrzo nego nekim umjerenijim tempom, a  hranimo se i desetak puta dnevno, pa i viÅ¡e. Možete li mi objasniti to o dudi za sisanje, zaÅ¡to se bar do prve operacije ne preporuča ta posebna i zaÅ¡to nam onda već u rodiliÅ¡tu nisu dali drugačije upute, tj. zaÅ¡to su nas uputili na hranjenje tom posebnom dudom? Puna hvala na odgovoru!

Ana Dembitz

 Vezano za dudu za hranjenje dogovorit  će te se s Docentom Kneževićem. To ovisi o veličini i tipu rascjepa. Mislim da u bolnici sugeriraju posebne dude za rascjepe jer je to neÅ¡to jednostavnije. U prvim mjesecima je važno da beba dobiva na težini stoga se sugeriraju te velike dude koje omogućavaju lagano hra njenje. MeÄ'utim ,bebe se lako navikavaju i na obične dude, one stvore mehanizme samo  njima svojstvene, a to olakÅ¡ava kasnije hranjenje i potiče oralnu pokretljivost. Da ne problematiziramo i ne st varamo Vam konfuzije sada je zaista važno da VaÅ¡a beba jede i da dobiva na težini, a s vremenom ćemo se prilagoÄ'avati.

Srdačno!
Ana Dembitz

Aleksandar