Novosti:

Dragi prijatelji,

Udruga Osmijeh ove godine organizira prvi tjedan svjesnosti o rascjepima usne i nepca u Hrvatskoj koji će se održati od 4. do 12. svibnja 2024.

Projektom "Ljepota je u svakom osmijehu" ćemo široj javnosti dati priliku da se educira, podrži našu zajednicu te da proširimo poruku o važnosti integracije i podrške osobama s rascjepom usne i nepca.

Obilježavanje našeg tjedna započinjemo s prigodnim eventom te Vas ovim putem pozivamo da nam se pridružite.

Datum i vrijeme održavanja: 04. svibnja 2024. u 10:00

Mjesto održavanja: Bogovićeva, Cvjetni trg, Zagreb 

Kako bi olakšali širenje naših poruka otvorili smo javne facebook i Instagram profile na kojima objavljujemo edukativni, informativni sadržaj ali i priče naših malih osmijeha.

Facebook
Instagram

Zajedno smo jači :)

Main Menu
Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Ana Dembitz

#1
Logoped / Odg: kada krenuti na redovne vježbe
21. Siječanj 2016, 12:56:36


Poštovana,


najprije Vam se izvinjavam da ste na moj odgovor čekali malo duže. Vjerujte da je tekući posao obim.
Iz VaÅ¡eg pisma ne znam da li je VaÅ¡a Franka bila kod mene u sklopu kontinuiranog praćenja naÅ¡eg tima za rascjepe. Vjerujem, znam da kolegica u VaÅ¡em  mjestu ima mnogo obaveza i mnogo posla. Moj je stav da dijete s bilo kojim oblikom rascjepa treba biti u stalnom praćenju i eventualnoj terapiji (ovisi o statusu djeteta, a ne o dobi) logopeda. Rana logopedska intervencija je dominantno rad s roditeljima, savjetovanje i instruktaža roditelja, a u težim slučajevima logoped radi s djetetom u prisustvu roditelja. Reprezentativan broj naÅ¡e djece (djece s rascjepom) ne treba intenzivan logopedski tretman već longitudinalna praćenja, ako roditelji sustavno provode savjete logopeda. Ako dijete ne prati kalendar razvoja potrebno ga je Å¡to prije uključiti u terapiju. Kada i kako često odlučuje logoped koji pozna dijete, moguće je i poželjno konzultirati  logopeda stručnog tima.

Srdačno!

Ana Dembitz
#2
Logoped / Odg: Dudanje
14. Siječanj 2015, 10:59:30
PoÅ¡tovana gospoÄ'o,


molim Vas da mi oprostite ovaj kasni odgovor, ali zbog obaveza i obiteljskog angažmana nisam stigla ranije. To Å¡to dječak ima  verbalni iskaz u slogovima ( kanonički slog) to je tolerantno dobi. Povremeni pokreti usnama kao da siÅ¡e su "atavizmi" sisanja Å¡to je jako važno do prve godine života. Budućo da ste dječaka odvikli od dude ne bi preporučila ponovno uvoÄ'enje dude varalice jer dudanje varalice su vrlo jednostavni pokreti za njegovu dob i nisu toliko značajni za govor kao žvakanje krute tj. kompaktnije hrane. Preporučila bi potencirati žvakanje i formiranje zalogaja. Polako uvodite kompaktniju hranu ( čvršći pire, povrće, mekano meso. ali ne kaÅ¡u). Rupu na dudi smanjujte, ali dok pije polako prstima potičite, olakÅ¡ajte  oticanje hrane. Lp. Ana Dembitz
#3
Logoped / Odg: mucanje
27. Svibanj 2014, 13:32:51


Poštovana,

u dobi od 2,5 kod većeg broja djece jave se blokade, zastoji u govoru i na nivou riječi i rečenica. To je najčešće faza razvojnog, fizioloÅ¡kog mucanja koje s razvojem govora ( usklaÄ'ivanjem motoričkih i jezičnih sposobnosti) nestaje. MeÄ'utim, u tom periodu jave se odstupanja koja kod neke djece ostanu trajna simptomatologija.  Stoga bi Vam preporučila konzultaciju logopeda koji će analizom govora moći savjetovati roditelje kako se ponaÅ¡ati i Å¡to pratiti u razvoju kako bi pravovremeno mogli reagirati.

Srdačno !


Ana Dembitz
#4
Logoped / Odg: Govor s tri godine
03. Travanj 2014, 14:33:51
Poštovani i dragi roditelji,
znam da ste nestrpljivi, zabrinuti Å¡to će biti s govorom VaÅ¡eg djeteta. Najbolja stvar je Å¡to već idete logopedu, ali Vi mu morate i vjerovati jer je to jedan od osnovnih uvjeta uspjeha. VaÅ¡ logoped je rekao da dijete ima sve da se govor dobro razvije i ja u to vjerujem, a nadam se i Vi. Djeca različito usvajaju jezik i razvijaju govor. meÄ'utim, u ranoj životnoj dobi razvoj jezika je u najvećoj mjeri odreÄ'en djetetovim unutraÅ¡njim razvojem. Morate znati da dijete, a samim tim i govor nije flaÅ¡a u koju se ubacuju glasovi (vokali i konsonanti). Govor se ne razvija glas po glas, nećemo imati dobar govor ako dijete učimo glas po glas. Jezik se usvaja, a govor se razvija u situaciji i to ugode. Za naÅ¡u djecu je jako važna pokretljivost artikulatora.  Igrajte se jezikom, usnama, obrazima. Radite razne grimase. Lagano, ali zaista lagano ispuÅ¡tajte zrak na usta (puÅ¡ite), ali puÅ¡ite i na nos. Dijete mora shvatiti da postoji nos i usta. Da bi dijete razvilo dobru artikulaciju  mora i dobro žvakati. Pokreti artikulatora kod žvakanja i kod govora su isti. Neka Vas dijete gleda kada mu pokazujete neki pokret. Tada će glasovi doći sami od sebe. Igrajte se sa svojim djetetom i sluÅ¡ajte Å¡to Vam logoped savjetuje jer on najbolje zna, najduže je u kontaktu s VaÅ¡im djtetom. Srdačno VaÅ¡a A.Dembitz
#5
Logoped / Odg: razvoj govora
20. Ožujak 2014, 12:39:55
Obično srijedom imam dan za konzultacije i savjetovanja roditelja djece s rascjepom. Tada i imam dosta pacijenata pa mi je teško odrediti točno vrijeme jer veliki broj dolazi iz KB Dubrava. Ako možete doći poslije 12 sati to bi bilo poželjno. Vjerojatno bi malo sačekali (možda i ne), ali bi to rješili.

Srdačno!

Ana Dembitz

Ja sam na Rebru, zelena zgrada, drugi kat, lijevo od lifta.
#6
Logoped / Odg: razvoj govora
17. Ožujak 2014, 15:19:39
Poštovana,

molim Vas oprostite Å¡to tek sada odgovaram na VaÅ¡ upit, ali zbog obiteljskih problema to nisam mogla ranije. Svako dijete ima svoj put općeg pa tako i govornog razvoja. NaÅ¡a djeca roÄ'ena s rascjepom spadaju u grupu rizične djece za poteÅ¡koće govora i sluÅ¡anja zbog promijenjenih odnosa usne i nosne Å¡upljine, a i zbog niza neuromotornih i socijalnih čimbenuika. Upravo stoga nastojimo svu djecu stalno opservirati, savjetovati roditelje kako poticati govorno jezični razvoj i orofacijalnu pokretljivost. Kako poticati gutanje, žvakanje, disanje, kako usmjeravati sluÅ¡anje  VaÅ¡eg djeteta. Po onome Å¡to Vi navodite VaÅ¡a djevojčica ima siromaÅ¡niji verbalni iskaz, ali i vokalnu igru općenito. TeÅ¡ko mi je dati savjete bez da vidim dijete i njene reakcije na okolinske i komunikacijske podražaje. Stoga Vam preporučam da se javite ili meni ili bilo kojem logopedu za savjet. Å to prije to bolje!
#7
Logoped / Odg: Duda varalica
07. Veljača 2014, 12:26:11
 Vezano za dudu za hranjenje dogovorit  će te se s Docentom Kneževićem. To ovisi o veličini i tipu rascjepa. Mislim da u bolnici sugeriraju posebne dude za rascjepe jer je to neÅ¡to jednostavnije. U prvim mjesecima je važno da beba dobiva na težini stoga se sugeriraju te velike dude koje omogućavaju lagano hra njenje. MeÄ'utim ,bebe se lako navikavaju i na obične dude, one stvore mehanizme samo  njima svojstvene, a to olakÅ¡ava kasnije hranjenje i potiče oralnu pokretljivost. Da ne problematiziramo i ne st varamo Vam konfuzije sada je zaista važno da VaÅ¡a beba jede i da dobiva na težini, a s vremenom ćemo se prilagoÄ'avati.

Srdačno!
Ana Dembitz
#8
Logoped / Odg: Duda varalica
06. Veljača 2014, 12:16:47


PoÅ¡tovana gospoÄ'o,

javljam Vam se vezano za VaÅ¡e pitanje o dudi varalici. Istina je da logopedi podržavaju stav kako je dudanje varalice poticajno za bebe s rascjepom. Ja takoÄ'er misli m da je koriÅ¡tenje dude dobro jer potiče refleks sisanja kod malih beba, a naÅ¡e bebe zbog specifičnih odnosa usne i nosne Å¡upljine, dakle specifičnih uvjeta disanja i hranjenja ne podržavaju značajno refleks sisanja. MeÄ'utim tu treba biti oprezan. VaÅ¡u bebu joÅ¡ čekaju operativni zahvati kada varalica neće biti dozvoljena Å¡to djetetu stvara dodatne frustracije. Stoga s dudom treba biti oprezan i dati je povremeno djetetu s oprezom da se ne stvori ovisnost. Možda bi bilo dobro poticati refleks sisanja blagim kružnim pokretima oko usana te laganimn umetanjem prsta u usta kada beba spontano siÅ¡e. Na taj način dijete stvara ugodu, potiču se receptori u usnoj Å¡upljini. Možda je stoga i VaÅ¡a manja duda poželjnija jer je beba koristi uz pomoć koja se može kontrolirati. Savjetujem Vam da se savjetujete s kirurgom vezano za dudu za hranjenje. Ja bi preporučila običnu dudu s malo većom rupicom koja se postepeno smanjuje uz blagi pritisak dude tijekom hranjenja.
Srdačno Vas pozdravljam i slobodno se javite za bilo kakovo pitanje.
Ana Dembitz
#9
Logoped / Odg: kada ići s djetetom logopedu
03. Travanj 2013, 22:20:25
Draga moja gospoÄ'o, 

naravno da možete doći kod mene. Ja sam uvijek dostupna svakoj majci, roditelju za bilo kakav savjet, naravno ako znam.
Trenutno sam na godiÅ¡njem odmoru i vraćam se na posao 15. 04. ponedjeljak. Tada me možete kontaktirati na broj telefona u mojoj sobi 01-2376285 ili na broj mobitela 0981839534.  Ja radim na Rebru, zelena zgrada , drugi kat Fonijatrijski odjel.

Srdačno!

Ana Dembitz
#10
Logoped / Odg: kada ići s djetetom logopedu
01. Travanj 2013, 19:42:01
PoÅ¡tovana gospoÄ'o,

drago mi je Å¡to ste se obratili za savjet . Nije rijetko da naÅ¡e male bebe imaju siromaÅ¡niju vokalnu igru ili kako vi kažete manje "pričaju" od djece njihove dobi Å¡to ste vi imali priliku direktno usporediti sa svojim drugim djetetom. To je i osnovni razlog naÅ¡em inzistiranju za ranom kontaktiranju logopeda. Rana intervencija je upravo rad, savjetovanje, s roditeljima kako poticati jezično govorni razvoj u svim fazama razvoja od roÄ'enja do adolescencije. Govorno jezično ponaÅ¡anje djeteta u njegovoj ranoj dobi važan je prediktor općeg, a posebice jezično govornog razvoja. Mi se trudimo da radom u ranoj životnoj dobi sprječimo pojavljivanje dijagnoze, a ne da djelujemo kad se problem pojavi. Svako je dijete individua za sebe i ima svoj put razvoja, svaka jedinka ima svoju biologiju, ali ipak većina djece u jednom razvojnom periodu imaju mnogo zajedničkih manifestacija te se temeljem toga i stvara kalendar razvoja.  Stoga Vam savjetujem da se Å¡to prije javite logopedu za savjetovanje. Sve jezično govorne pojavnosti javljaju se u nekom odreÄ'enom vremenu za to kao Å¡to ptice uče letjeti u neko odreÄ'eno vrijeme pa ako tada slome krilo nikada ne nauče letjeti ili nauče slabo. DoÄ'ite logopedu Å¡to prije! To nije zabluda, to je potreba! Puse VaÅ¡im bebama, a Vama lijep pozdrav! teta Ana logoped (Ana Dembitz)
#11
Logoped / Odg: govor
06. Siječanj 2013, 21:47:56
PoÅ¡tovana, djeca s rascjepom nepca i usne spadaju u grupu rizčne djece za poteÅ¡kjoće govora i sluÅ¡anja. MeÄ'utim operativnim zahvatom i pravovremenom konzultacijom logopeda koji savjetuje roditelje kako poticati govorni razvoj, naÅ¡e male bebe razvijaju uredan govor (ukoliko nema dodatnih poteÅ¡koća). To je bio i osnovni cilj osnivanja naÅ¡e Udruge.
Nakon operativnog zahvata kada se otkloni strukturalna poteÅ¡koća djeca imaju uvjete za pravilan razvoj govora. Važno je Å¡to prije kontaktirati logopeda da se preveniraju eventualne greÅ¡ke. Ne smije se čekati da se problem razvije već ga treba preduhitriti.  KoriÅ¡tenje dude varalice nije kontraindicirano, čak Å¡to viÅ¡e. MeÄ'utim, nakon operativnog zahvata treba čekati vrijeme kada maksičlofacijalni kirurg ustanovi uredan postoperativni rezultat.
                                                                                                                       Ana dembitz, logoped
#12
Logoped / Odg: Vase misljenje....
26. Svibanj 2009, 22:29:39
 Uobičajeno je da logopedska intervencija počne onog trenutka kada majka zna da ima dijete s rascjepom nepca i/ili usne.  Logopedska intervencija je i najvažnija u ranom i to Å¡to ranijem periodu kako bi prevenirali bilo kakovo govorn o jezično odstupanje. U ranom periodu intervencija se odnosi na savjetovanje majke (roditelja) kako se ponaÅ¡ati prema djetetu i kako stimulirati govorno jezični razvoj. Važno je da se majku upozori na razvojne faze kako bi Å¡to prije mogla uočiti, eventualne, poteÅ¡koće. Ukoliko se ostvari dobra suradnja logopeda i roditelja očekujemo da govorna terapija i neće biti potrebna. Nepotrebno čekanje za kontakt s logopedom može dovesti do neželjenih posljedica koje kasnije sve teže možemo ispraviti. Razvojne poteÅ¡koće ne mogu čekati. Moj savjet je da se Å¡to prije javite logopedu. Srdačno

Ana Dembitz