Udruga Osmijeh

Pitajte liječnika => Maksilofacijalni kirurg => Autor teme: hrvatica - 29. Lipanj 2010, 21:12:48



Naslov: Ugradnja kosti u nepce
Autor: hrvatica - 29. Lipanj 2010, 21:12:48
Zanimaju me sve nuspojave,postoji li još neka opcija,posljedice,sve,ne zanima me objašnjenje kako se to radi.Hvala :) ???


Naslov: Odg: Ugradnja kosti u nepce
Autor: doc - 01. Srpanj 2010, 18:13:30
O osteoplastici gornje čeljusti odnosno ugradnji kosti u nepce pisao sam na forumu prošle godine. Evo ponovno dio tog teksta:
Operacija o kojoj govorite zove se osteoplastika gornje čeljusti. Plastika kao i u nazivu plastika usne i nepca ne podrazumijeva ugrađivanje stranog materijala. Riječ ima korijen  u grčkoj riječi "plastikos" i znači oblikovanje. To u ovom slučaju znači oblikovanje gornje čeljusti. Gornja čeljust ima oblik potkove i čine ju dvije spojene kosti (lijeva i desna maksila). Kod rascjepa gornja čeljust nije u kontinuitetu i sastoji se kod jednostranih rascjepa od dva dijela, a kod obostranih rascjepa od tri dijela. Danas već kod operacije tvrdog nepca, u dobi djeteta od dvije godine, ako segmenti čeljusti nisu jako udaljeni, radimo tzv. gingivoperiosteoplastiku. Na taj način pokušavamo rano spojiti segmente čeljusti, postići koštani kontinuitet i izbjeći kasniju osteoplastiku. No to nije moguće napraviti kod rascijepa gdje su segmenti čeljusti jako udaljeni. Zbog toga u dobi od šeste do devete godine, a u suradnji s ortodontom, radimo osteoplastiku gornje čeljusti.
Operacija podrazumijeva umetanje kosti u dio gornje čeljusti gdje postoji rascjep na alveolarnom grebenu. Najčešće se uzima kost iz kuka. Rez na kuku je minimalan, nakon nekog vremena gotovo nevidljiv. Za manje defekte kosti može se uzeti i kost iz brade.
Nakon osteoplastike ortodont može nastaviti započeto liječenje. Sada postoje i preduvjeti da se trajni zubi iz gornje čeljusti "spuste" u novonastalu kost i dobije se potpuni zubni niz.
Na redovitim kontrolama na Klinici možete dobiti odgovore na sva pitanja.
Boravak u bolnici je u prosjeku 5-7 dana, i po povratku kući možete nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima. Važno je cijelo vrijeme voditi dobru higijenu usne šupljine.