Udruga Osmijeh
29. Ožujak 2024, 14:22:47 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Poštovani roditelji

Idući tjedan počinjemo s operacijama. Kao što ste vjerojatno saznali iz medija, Klinička bolnica “Dubrava” zatvorena je za redoviti operativni program i sada je Primarni respiracijsko-intenzivistički centar za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2.

Naš Odjel privremeno je premješten u Klinički bolnički centar “Zagreb” i do daljnjeg ćemo na “Rebru” imati operacije i kontrole.

Iz razumljivih razloga operativni program će biti manji nego uobičajeno no sve ćemo riješiti na vrijeme.

Novi kontakt sestre Silvije na “Rebru” je 01 2367571. Osim dosadašnjih preoperativnih nalaza, sada prije dolaska u bolnicu trebat će i bris na koronavirus. O načinu uzimanja brisa najbolje da kontaktirate sr Silviju i nadležnog pedijatra.
I dalje za sva pitanja možete kontaktirati Profesora Kneževića (091 539 5202; pknezev@kbd.hr).

Tim Udruge “Osmijeh”
 
   Forum   Pomoć Traži Kalendar Chat Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Rascjep usne i nepca  (Posjeta: 9699 )
Jaka
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 1


Profil
« : 12. Studeni 2010, 17:18:53 »

Pozdrav!

Zanima me kada bi se trebala uradit ta kao završna,zadnja operacija u kojoj bi se dotjerao estetski izgled?Maksilofacijalni kirurzi kažu da bi poslije te operacije trebalo izgledati kao da nije ni bilo rascjepa,iako ja baš ne vjerujem u to?Gornja čeljust mi je znatno manja od donje i uvučena,zagriza nema uopće,pa bi valjda trebalo radit osteotomiju ili šta već.Umnjake sam već izvadila prije 5 mjeseci,već više od 3 godine nosim fiksni aparat,a prije toga sam 7 godina nosila mobilni.Zubi su u donjoj čeljusti više manje dobro poredani,u gornjoj ne baš zbog nedostatka prostora.Na nepcu imam zub peticu koji bi trebalo vratit u zubni niz,ali nema mjesta za nju.
Ako mi možete odgovorit na pitanje vezano za to kada se može uraditi ta operacija?Sad ima 17 godina,i taj izgled mog lica(nos,usne,zubi) mi jako smeta,jer sam jedina osoba u školi s tim problemom,a moje prijateljice su sve lijepe,za razliku od mene.A mislim da se nalazim u tom razdoblju kad je izgled jako važan.Pomozite!  Smješko
Hvala! Smješko
Evidentirano
doc
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 35


Profil
« Odgovor #1 : 14. Studeni 2010, 17:05:42 »

Kod liječenja rascjepa od iznimne važnosti je timski pristup. Osim maksilofacijalnog kirurga u timu su logoped, audiolog, ortodont, pedijatar, psiholog, socijalni radnik. Ortodontsko liječenje traje dugo, ponekad i godinama ali trajanje liječenja je individualno. Kod jednog dijela osoba s rascjepom, najvjerojatnije zbog operacija i ožiljaka na nepcu, može doći do "zaostajanja" u rastu gornje u odnosu na donju čeljust, tako da su donji zubi "ispred" gornjih i u estetskom izgledu donja čeljust je dosta izražena. Nakon ortodontskog liječenja (nošenje fiksnog aparata, ponekad i vađenja osmica (umnjaka) i postavljanja svih zubi u niz te ortodontske pripreme, potrebno je operirati obje čeljusti. To se zove osteotomija a podrazumijeva pomicanje gornje čeljusti naprijed a donje čeljusti natrag. Operacija se može izvesti nakon završetka rasta. Operacijom se postižu dobri međuđeljusni odnosi. Nakon operacije postiže se i bolja "projekcija" nosa.
No takav odnos čeljusti nije vezan samo uz rascjepe. Slična klinička slika, neovisno o rascjepima, prisutna je u oko 5% populacije, genetski se nasljeđuje i tada govorimo o tzv. progeniji, odnosno izrazito izraženoj donjoj čeljusti. U zapadnoeuropskim zemljama to su vrlo česte operacije dok je kod nas većina populacije nedovoljno informirana o mogućnostima ortodontsko-kirurškog liječenja.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  
 
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.02 sekundi uz 18 upita.