Udruga Osmijeh
19. Ožujak 2024, 10:50:31 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Poštovani roditelji

Idući tjedan počinjemo s operacijama. Kao što ste vjerojatno saznali iz medija, Klinička bolnica “Dubrava” zatvorena je za redoviti operativni program i sada je Primarni respiracijsko-intenzivistički centar za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2.

Naš Odjel privremeno je premješten u Klinički bolnički centar “Zagreb” i do daljnjeg ćemo na “Rebru” imati operacije i kontrole.

Iz razumljivih razloga operativni program će biti manji nego uobičajeno no sve ćemo riješiti na vrijeme.

Novi kontakt sestre Silvije na “Rebru” je 01 2367571. Osim dosadašnjih preoperativnih nalaza, sada prije dolaska u bolnicu trebat će i bris na koronavirus. O načinu uzimanja brisa najbolje da kontaktirate sr Silviju i nadležnog pedijatra.
I dalje za sva pitanja možete kontaktirati Profesora Kneževića (091 539 5202; pknezev@kbd.hr).

Tim Udruge “Osmijeh”
 
   Forum   Pomoć Traži Kalendar Chat Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Rupice na nepcu??  (Posjeta: 12046 )
Mravic
Newbie
*
Offline Offline

Ime djeteta: Sead
Postova: 14


Profil Email
« : 05. Svibanj 2009, 13:48:32 »

Moj sin sada ima 21 mjesec...Rodjen sa zecijom usnom,radjena operacija nepca,ali ostale su tri rupice na nepcu kroz koje izlazi hrana kada jede...Zanima me,da li i one trebaju biti potpuno zatvorene ili ne??
ja sam vec pitala naseg hirurga o tome,ali da vam ne pisem sta mi je rekao...
Unaprijed hvala...

Suada
Evidentirano
doc
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 35


Profil
« Odgovor #1 : 05. Svibanj 2009, 19:06:48 »

Nije baš lako odgovarati na pitanja putem interneta kada ne vidite bebu "u živo". Pod "rupicama" na nepcu, nakon palatoplastike, podrazumijevamo fistule, odnosno i dalje  postojanje komunikacija između usne i nosne šupljine i ubrajamo ih u postoperativne komplikacije. Prema literaturi postoperativni nastanak fistula varira u velikom rasponu (od 3% bdo 50%) i ovisi o više čimbenika (kirurgu, tehnici zatvaranja, širini rascjepa i vremenu zatvaranja, odnosno starosti djeteta). Najčešće fistule su na prijelazu tvrdog u meko nepce i iza zubnog grebena. U pravilu bi svaku fistulu trebalo zatvoriti, pogotovo ako svojom veličinom omogućava da hrana i tekućina "prolazi" kroz nos te onemogućava uspostavljane "normalnog" govora. Ponekad su te operacije "teže" od prve operacije zatvaranja nepca jer se sada radi o ožiljnom tkivu. Sa zatvaranjem malih asimptomatskih fistula (kada bitno ne utiču na razvoj govora i vrlo rijetko tekućina izlazi na nos) ne treba žuriti (treba dozvoliti tkivu da se "oporavi" od ranije operacije). No zatvaranje većih fistule ne treba dugo odgađati. Što se tiče zatvaranja nepca, osim fistule, jako je bitno da li dobro funkcioniraju mišići mekog nepca (da li u potpunosti odvajaju usnu i nosnu šupljinu). Da li ste kontaktirali logopeda i otorinolaringologa ? Nakon operacije nepca kod otorinolaringologa treba kontrolirati stanje srednjeg uha (da li nakon operacije dobro funkcionira Eustachijeva tuba-komunikacija usne šupljine i srednjeg uha). Za maksimalnu rehabilitaciju djece s rascjepom usne i nepca jako je važan TIMSKI PRISTUP u liječenju.
Za sve daljnje informacije slobodno me kontaktirajte. 
Evidentirano
Mravic
Newbie
*
Offline Offline

Ime djeteta: Sead
Postova: 14


Profil Email
« Odgovor #2 : 07. Svibanj 2009, 17:33:49 »

Mi jos uvijek nismo posjetili logopeda ni otorinolaringologa,jer su nam rekli kada dijete napuni dvije godine da to ucinimo...Ali ja namjeravam ici uskoro...
Hvala Vam puno na vremenu i odgovoru...Puno pozdrava..
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  
 
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.215 sekundi uz 18 upita.