Udruga Osmijeh
19. Ožujak 2024, 05:53:07 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Poštovani roditelji

Idući tjedan počinjemo s operacijama. Kao što ste vjerojatno saznali iz medija, Klinička bolnica “Dubrava” zatvorena je za redoviti operativni program i sada je Primarni respiracijsko-intenzivistički centar za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2.

Naš Odjel privremeno je premješten u Klinički bolnički centar “Zagreb” i do daljnjeg ćemo na “Rebru” imati operacije i kontrole.

Iz razumljivih razloga operativni program će biti manji nego uobičajeno no sve ćemo riješiti na vrijeme.

Novi kontakt sestre Silvije na “Rebru” je 01 2367571. Osim dosadašnjih preoperativnih nalaza, sada prije dolaska u bolnicu trebat će i bris na koronavirus. O načinu uzimanja brisa najbolje da kontaktirate sr Silviju i nadležnog pedijatra.
I dalje za sva pitanja možete kontaktirati Profesora Kneževića (091 539 5202; pknezev@kbd.hr).

Tim Udruge “Osmijeh”
 
   Forum   Pomoć Traži Kalendar Chat Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Dohrana kašicom bebe s rascjepom nepca  (Posjeta: 8375 )
Aleksandar
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 23


Profil Email
« : 05. Lipanj 2014, 15:15:26 »

Poštovani,
ne znam nije li ovo možda više pitanje za pedijatra, ali vidim da je dio foruma za pitanja pedijatru već duže neaktivan pa ću pitati ovdje. Bilo čiji odgovor bi mi puno značio. Našoj bebi je prije 4 tjedna napravljena plastika usne i sve je super prošlo, oporavili smo se i usna krasno izgleda. Bili smo kod našeg pedijatra na redovitoj kontroli i cijepljenju pa nam je savjetovao pomalo početi s dohranom. Dečko je prilično velik i u zadnje vrijeme stalno gladan pa smo odlučili ubaciti obrok mliječne kašice od rižinih pahuljica da ga malo zasiti. Već od drugog pokušaja hranjenja on je to odlično prihvatio, veseli se kašici i žličici, lijepo jede i sve pojede. Uglavnom hranjenje lijepo teče, ali u ovih 5-6 puta što smo tako jeli, svaki put bi usred hranjenja počeo kihati i kašica tada obavezno ide na nos, i to u većoj količini. Rascjep na nepcu je inače širok. Nakon što prestane kihati, pojede do kraja, a onda nakon nekog vremena još iskiše i preostalu kašicu iz nosa. Sad sam malo zabrinuta. Nisam se toga uopće sjetila prije jer bih pitala još u bolnici kako ćemo s dohranom. Nije mi palo na pamet da ipak nije isto kao s mlijekom i da gušća hrana podrazumijeva više kontakta s nepcem nego mlijeko koje više-manje samo proguta, a ne miješa ga u ustima. Kako je s dohranom kod širih rascjepa nepca i je li to što mu hrana ulazi u nos veliki problem? Može li doći do kakve upale ili do toga da udahne hranu? Kako sam rekla, on je spreman pojesti kašicu i jede ju vrlo raspoloženo, kao da mu to previše ne smeta, no vidi se da su napadi kihanja posljedica toga što hrana uđe u nos. Trenutno nije ni prehlađen, a ni inače nikad ne kiše 4-5 puta za redom kao što to radi kod ovog hranjenja. Brine me što znam da meko nepce neće biti zatvoreno još bar nekoliko mjeseci, tvrdo i duže, a trebat će uvesti i kruću hranu s vremenom, komadiće povrća, mesa itd. Imate li kakav savjet? Vjerujem da ovo zanima i druge roditelje. Puno hvala!
Evidentirano
doc
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 35


Profil
« Odgovor #1 : 07. Lipanj 2014, 12:50:41 »

Nakon plastike usne, kod potpunih rascjepa usne i nepca, i dalje postoji komunikacija usne i nosne šupljine zbog rascjepa tvrdog i mekog nepca. To nije zapreka da uvodite u prehranu kašice i dohranu ali svakako u dogovoru s nadležnim pedijatrom. Neće doći do upale, jedino uvijek nakon hranjenja, a to je bila preporuka i prije dok je jeo samo mlijeko, kapnite nekoliko kapi fiziološke otopine u nos nakon hranjenja.
Vjerojatno je u početku trebalo neko vrijeme da se "uigrate" i s hranjenjem na bočicu pa će tako biti i s dohranom. Nek to budu u početku manje količine u žličici, s malim pauzama, nemojte žuriti, dopustite mu da kihne. Svakao se o tipu dohrane posavjetujte s pedijarom.
Evidentirano
Aleksandar
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 23


Profil Email
« Odgovor #2 : 07. Lipanj 2014, 13:41:53 »

Puno hvala na odgovoru!
Evidentirano
Aleksandar
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 23


Profil Email
« Odgovor #3 : 07. Lipanj 2014, 15:26:47 »

Savjetovali smo se oko vrste dohrane, pedijatar je savjetovao prvo voćne sokiće, pa voćne kašice, a kad smo pitali za mliječnu kašicu od riže, složio se da može i to, jer sam ja čitala da to nekako najbolje djeca prihvaćaju za početak dohrane, jer je takva kašica topla i napravljena od mlijeka pa im je najbliskija. A što se tiče voćnih sokića, pokušali smo s njima, ali dobio je neke grčeve oba dva dana koliko ih je pio pa smo zaključili da možda treba pričekati još par dana ili tjedana, da možda nije spreman za voće. Od rižine kašice nema grčeve. No svakako će sve i dalje biti u dogovoru s pedijatrom.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  
 
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.345 sekundi uz 18 upita.