Udruga Osmijeh
19. Ožujak 2024, 06:22:55 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Poštovani roditelji

Idući tjedan počinjemo s operacijama. Kao što ste vjerojatno saznali iz medija, Klinička bolnica “Dubrava” zatvorena je za redoviti operativni program i sada je Primarni respiracijsko-intenzivistički centar za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2.

Naš Odjel privremeno je premješten u Klinički bolnički centar “Zagreb” i do daljnjeg ćemo na “Rebru” imati operacije i kontrole.

Iz razumljivih razloga operativni program će biti manji nego uobičajeno no sve ćemo riješiti na vrijeme.

Novi kontakt sestre Silvije na “Rebru” je 01 2367571. Osim dosadašnjih preoperativnih nalaza, sada prije dolaska u bolnicu trebat će i bris na koronavirus. O načinu uzimanja brisa najbolje da kontaktirate sr Silviju i nadležnog pedijatra.
I dalje za sva pitanja možete kontaktirati Profesora Kneževića (091 539 5202; pknezev@kbd.hr).

Tim Udruge “Osmijeh”
 
   Forum   Pomoć Traži Kalendar Chat Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: koliko dugo nakon operacije se mogu pojaviti fiistule?  (Posjeta: 13936 )
ketty
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 47


Profil
« : 27. Ožujak 2013, 16:34:07 »

Poštovani doktore,
moja mala je bila kod Vas na operaciji prije dva tjedna. Imala je rascjep mekog i dijela tvrdog nepca i sve je zatvoreno operacijom. Sada je u dobi od 9,5 mjeseci. Prije nekoliko dana sam primjetila da joj je hrana malo izašla kroz nos i uhvatila me panika. No, kad sam malo pogledala nisam primjetila nikakvu rupicu. Ona još ima šavove ali ne vidi se ništa. Molim Vas možete mi reći da li je to što joj je hrana izašla kroz nosić znak da ima fistulu, a ja je nisam uspjela vidjeti? Nakon koliko vremena od operacije se mogu pojaviti te rupice? Ona jede samo kašasto i ne pustim je da plače, zato mi nije jasno šta se to sada dešava. Također bi Vas zamolila da mi kažete nakon koliko vremena će se šavovi apsorbirati?

Zahvaljujem se unaprijed.

Lp.
Evidentirano
doc
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 35


Profil
« Odgovor #1 : 27. Ožujak 2013, 20:58:14 »

Hrana u nosiću nedugo nakon operacije ne mora biti znak da se radi o fistuli. Vjerojatnije je da je kašica "došla" iza mekog nepca u nos, pogotovo ako ne vidite rupicu među koncima. Zatvoreno nepce je sad nešto "novo" i drugačije u usnoj šupljini. Djeca još uvijek nisu naučila pravilno žvakati, ponekad dugo drže hranu u ustima. Možda je jednostavno kihnula i dio hrane joj je krenuo kroz nosić.
Ako ne vidite rupicu na nepcu onda niti nema fistule. Šavi će se resorbirati kroz nekoliko tjedana ali i to je dosta individualno. Ponekad je to period od dva pa do šest tjedana
Evidentirano
ketty
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 47


Profil
« Odgovor #2 : 29. Ožujak 2013, 15:08:31 »

Poštovani Doktore,
zahvaljujem se na odgovoru. Molim za još jednu informaciju. Danas kada sam joj malo pogledala u usta primjetila sam na mekom nepcu jedno malo udubljenje, malo ispod konca. Ne izgleda mi da je neka rupa, ali nisam baš sigurna. Malo sam u strahu. Da li mi možete reći da li je riječ o fistuli? Također bi Vas molila da mi kažete da li se te fistule moraju operirati ili mogu same zarasti? Ako se operiraju nakon koliko vremena od prve operacije se vrši zahvat?

Hvala još jednom.


Lp
 
Evidentirano
doc
Newbie
*
Offline Offline

Postova: 35


Profil
« Odgovor #3 : 29. Ožujak 2013, 16:22:39 »

Fistule su manje ili veće "rupice" koje nastaju na mjestu gdje je sašiveno nepce. Najčešće se pojavljuju na prijelazu tvrdog u meko nepce ili kod potpunih rascjepa iza alveolarnog grebena. Kad pogledate u usnu šupljinu vidi se rupica. "Udubljenja" mogu biti normalna anatomija, no dok ne pogledam nepce teško je reći o čemu se radi. Manje fistule se i same mogu zatvoriti. Ako treba ponovno raditi operaciju nepca radi fistule, treba proći neko vrijeme, najmaje pet-šest mjeseci.
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  
 
Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.234 sekundi uz 18 upita.