Udruga Osmijeh
25. Travanj 2024, 11:29:34 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.
Jeste li propustili aktivacijsku email poruku?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Dragi prijatelji,

Udruga Osmijeh ove godine organizira prvi tjedan svjesnosti o rascjepima usne i nepca u Hrvatskoj koji će se održati od 4. do 12. svibnja 2024.

Projektom "Ljepota je u svakom osmijehu" ćemo široj javnosti dati priliku da se educira, podrži našu zajednicu te da proširimo poruku o važnosti integracije i podrške osobama s rascjepom usne i nepca.

Obilježavanje našeg tjedna započinjemo s prigodnim eventom te Vas ovim putem pozivamo da nam se pridružite.

Datum i vrijeme održavanja: 04. svibnja 2024. u 10:00

Mjesto održavanja: Bogovićeva, Cvjetni trg, Zagreb 

Kako bi olakšali širenje naših poruka otvorili smo javne facebook i Instagram profile na kojima objavljujemo edukativni, informativni sadržaj ali i priče naših malih osmijeha.

Facebook
Instagram

Zajedno smo jači 🙂

 
  Forum Pomoć Traži Kalendar Chat Prijava Registracija  
  Postovi
 Str: 1 [2] 3
16  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: kada na prvi pregled : 29. Rujan 2010, 18:36:25
Kirurgija, odnosno operacija plastike mekog nepca, traje između 30 i 45 minuta, ali beba može biti u sali i više od sata. Razlog tome je uvod u anesteziju koji ponekad može potrajati (postvljanje venskog puta i sl) te buđenje iz anestezije.
No cijelo to vrijeme pripreme i buđenja, bebu ništa ne boli, za to se brinu naši anesteziolozi.
17  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: kada na prvi pregled : 24. Rujan 2010, 11:26:24
Nakon operacije rascjepa mekog nepca djeca nakon dva sata od operacije mogu jesti. Mogu jesti na bočicu, no obično duda ne ide duboko kao inače, nego više vrškom i uz lagani vaš pritisak prsta. Nakon operacije mekog nepca ne stavlja se tampon u usnu šupljinu. Prvih nekoliko dana češće se daju čepići protiv bolova da djeca što manje plaču. Obično ostaju dva do tri dana nakon operacije u bolnici no to sve je dosta individualno.
18  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: kada na prvi pregled : 01. Rujan 2010, 22:44:22
Što se tiče bilo koje od operacija, najvažnije je, kao što smo i ranije isticali da beba bude optimalne kondicije. Nakon uzimanja antibiotika, cijepljenja, viroze ili bakterijske upale mora proći najmanje dva tjedna do primitka u bolnicu. Nalazi moraju biti u granicama normale. Ako pojedini nalazi budu van granice normale najbolje se savjetovati s nadležnim pedijatrom i vidjeti s njim o čemu se radi. Naš pedijatar niti anesteziolog neće dati dopuštenje za operaciju u slučaju da nalazi nisu u redu. Što se tiče pojedinih pretraga i odgađanja operacije sve ovisi o kojoj se pretrazi radi. U slučaju da je npr. nizak hemoglobin prepisuju se preparati željeza, no da bi popravili vrijednost hemoglobina moraju se uzimati duže vrijeme. Bris grla u pravilu bi trebao biti - fiziološka flora, pogotovo ako se radi o operaciji nepca. Nadam se da sam vam ukratko odgovorio.
19  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: kada na prvi pregled : 31. Kolovoz 2010, 22:08:15
Nakon operacije mekog nepca djeca ostaju još nekoliko dana u bolnici što je zapravo dosta i individualno. Kada ponovno počnu "dobro" jesti i ako je nalaz u usnoj šupljini uredan puštamo ih kući. Nakon toga još nekoliko tjedana je nešto "posebniji" režim prehrane - ne preporučuje se uglavnom tvrda i ljepljiva hrana te treba piti dosta tekućine. Što se tiče neposrednog postoperativnog perioda- odmah nakon operacije dobiju čepiće protiv boli i čepići se daju i dalje u odgovarajućim intervalima ako je to potrebno. Dva sata nakon operacije mogu dobiti prvi obrok. Šest sati prije operacije ne smiju jesti i piti, ali o svemu tome brinu i sestre na odjelu, koje su obično od velike pomoći sa svojim iskustvom u postoperativnoj njezi. Ovo su najosnovnije liječničke upute no sigurno bi bilo dobro da čujete i iskustva roditelja preko foruma.
20  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: kada na prvi pregled : 01. Srpanj 2010, 18:42:57
Na početnim stranicama Udruge pisali smo o "preduvjetima" za prvu operaciju. Ukratko to su tri osnovna uvjeta:
-da beba ima minimalno 5 kilograma
-da ima dobre vrijednosti hemoglobina u krvi (više od 100)
te da ima minimalno tri mjeseca starosti. Ovo su više anesteziološki kriteriji i važni su za "sigurnost" bebe tijekom operacije ali i za postoperativni period i cijeljenje rane. No u tekstu smo isto naglasili da je najvažnije da beba za operaciju bude zdrava, optimalne kondicije te da mora proći minimalno dva tjedna od cijepljenja, viroze, prehlade ili uzimanja antibiotika. Sam termin operacije nije toliko važan, da li će to biti s tri, četiri ili pet mjeseci.
Što se tiče prvog pregleda obično bebe s potpunim i širokim rascjepima, kod kojih su potrebne i "protezice" ili pločice, često u dogovoru s pedijatrima i neonatolozima vidimo nekoliko dana po rođenju. Prvenstveno radi uzimanja otiska za izradu pločice te nakon toga svakih mjesec dana do operacije.
Kod beba samo s rascjepom usne ili manjim rascjepom nepca, prvi pregled kod maksilofacijalnog kirurga može biti i sa mjesec dana ili i kasnije. No ako su roditelji jako zabrinuti za tijek daljnjeg liječenja i imaju s pravom puno pitanja mogu nam se javiti i ranije. Smisao prvog pregleda je da se objasni roditeljima tijek liječenja i odgovori na sva pitanja. Kao što smo često razgovarali i na sastancima Udruge, za razvoj djeteta vrlo je važno da roditelji nisu u stalnom strahu za svoje dijete, nego da zajedno s njim uživaju u rastu i razvoju. Zato i prvi pregled može biti i ranije kada od maksilofacijalnog kirurga mogu dobiti sve odgovore na pitanja o kirurškom liječenju. Osim toga na prvim pregledima važno je naglasiti i važnost TIMA u liječenju djece s rascjepima.
Za sva daljnja pitanja stojim vam na raspolaganju bilo putem foruma ili na kontrolama na Klinici. 
21  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: Ugradnja kosti u nepce : 01. Srpanj 2010, 18:13:30
O osteoplastici gornje čeljusti odnosno ugradnji kosti u nepce pisao sam na forumu prošle godine. Evo ponovno dio tog teksta:
Operacija o kojoj govorite zove se osteoplastika gornje čeljusti. Plastika kao i u nazivu plastika usne i nepca ne podrazumijeva ugrađivanje stranog materijala. Riječ ima korijen  u grčkoj riječi "plastikos" i znači oblikovanje. To u ovom slučaju znači oblikovanje gornje čeljusti. Gornja čeljust ima oblik potkove i čine ju dvije spojene kosti (lijeva i desna maksila). Kod rascjepa gornja čeljust nije u kontinuitetu i sastoji se kod jednostranih rascjepa od dva dijela, a kod obostranih rascjepa od tri dijela. Danas već kod operacije tvrdog nepca, u dobi djeteta od dvije godine, ako segmenti čeljusti nisu jako udaljeni, radimo tzv. gingivoperiosteoplastiku. Na taj način pokušavamo rano spojiti segmente čeljusti, postići koštani kontinuitet i izbjeći kasniju osteoplastiku. No to nije moguće napraviti kod rascijepa gdje su segmenti čeljusti jako udaljeni. Zbog toga u dobi od šeste do devete godine, a u suradnji s ortodontom, radimo osteoplastiku gornje čeljusti.
Operacija podrazumijeva umetanje kosti u dio gornje čeljusti gdje postoji rascjep na alveolarnom grebenu. Najčešće se uzima kost iz kuka. Rez na kuku je minimalan, nakon nekog vremena gotovo nevidljiv. Za manje defekte kosti može se uzeti i kost iz brade.
Nakon osteoplastike ortodont može nastaviti započeto liječenje. Sada postoje i preduvjeti da se trajni zubi iz gornje čeljusti "spuste" u novonastalu kost i dobije se potpuni zubni niz.
Na redovitim kontrolama na Klinici možete dobiti odgovore na sva pitanja.
Boravak u bolnici je u prosjeku 5-7 dana, i po povratku kući možete nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima. Važno je cijelo vrijeme voditi dobru higijenu usne šupljine.
 
22  Općenito / Caffè Osmijeh / Odg: Novi način liječenja rascjepa nepca hydrogel expanderima : 01. Travanj 2010, 17:47:20
Nova tehnika o kojoj se govori u navedenom članku neće zamijeniti "standardnu kirugiju". Namijenjena je prvenstveno kod izrazito širokih rascjepa, kada je udaljenost jedne i druge strane (nepca ili usne) izrazito velika i zahtijeva veći opseg kirurške operacije. Takav opseg i veći ožiljak smatra se da može uticati na rast i razvoj srednjeg lica. Namijena ovog hydrogela bi bila da se opet kirurški postavi ispod sluznice uz rubove rascjepa. Hydrogel ima te karakteristike da se ekspandira i zajedno s njim kroz neko vrijeme bi se i krajevi rascjepa približavali jedan drugom i sigurno bi olakšali operaciju ali i smanjili opseg operacije. No sam kirurški akt ne mogu zamijeniti. U definitivnoj operaciji pločice s hidrogelom bi se vadile van i stavljali bi se standardni šavi na nepce.
Sličan sistem koristi se kad treba nadomjestiti kožu na licu ili vratu. Postave se tzv. "silikonski baloni" pod kožu, koji se napuhuju kroz neko vrijeme sa fiziološkom otopinom injekcijom kroz drugi manji balon, tako da se koža iznad zbog elastičnosti rasteže i možete tada lakše zatvoriti pojedine defekte. Ti baloni se zovu tissue expanderi (rastezači tkiva) i koriste se dugi niz godina. Danas je tehnologija otišla već tako daleko da postoje ekspanderi koji se ne moraju napuhavati injekcijama izvana nego se postave ispod tkiva a oni sami putem posebno građenih membrana apsorbiraju okolnu tkivnu tekućinu u sebe, napuhuju se i ponovno na taj način "povećavaju" tkivo kojega nedostaje. Takvi ekspanderi koriste se npr. za zatvaranje većih fistula u djece nakon operacije rascjepa nepca.
Svakako ćemo pratiti istraživanje navedeno u ovom članku koje započinje početkom iduće godine i sve što se pokaže dobro primjeniti.
23  Općenito / Sastanci Udruge / Odg: Sastanak Udruge roditelja i djece s rascjepom usne i/ili nepca - 17. travanj : 16. Ožujak 2010, 11:36:28
Poštovani članovi Udruge. Želio bih Vas obavijestiti da će u srijedu (17.ožujka) oko 15 sati na radio Sljemenu biti gost Prof Jurić. Tema radio emisije bit će vezana uz temu našeg idućeg sastanka - "Prevencija karijesa u djece".
Pozivam vas, da ako ste u mogućnosti, poslušate radio emisiju te vas još jedanput pozivam na sastanak Udruge 17.travnja. Ovo je tema o kojoj smo često govorili na sastancima. Isticani su problemi s odabirom dječjeg stomatologa te kako i kada liječiti mliječne zube. Prof. Jurić je sigurno osoba koja će dati prave odgovore na sva pitanja.
Pozdrav
dr Knežević
24  Kutak za bebe, mame i tate / O svemu i svačemu / Odg: RASCIJEP OBUHVATIO DIO GORNJE CELJUSTI..... : 18. Studeni 2009, 19:25:53
Operacija o kojoj govorite zove se osteoplastika gornje čeljusti. Plastika kao i u nazivu plastika usne i nepca ne podrazumijeva ugrađivanje stranog materijala. Riječ ima korijen  u grčkoj riječi "plastikos" i znači oblikovanje. To u ovom slučaju znači oblikovanje gornje čeljusti. Gornja čeljust ima oblik potkove i čine ju dvije spojene kosti (lijeva i desna maksila). Kod rascjepa gornja čeljust nije u kontinuitetu i sastoji se kod jednostranih rascjepa od dva dijela, a kod obostranih rascjepa od tri dijela. Danas već kod operacije tvrdog nepca, u dobi djeteta od dvije godine, ako segmenti čeljusti nisu jako udaljeni, radimo tzv. gingivoperiosteoplastiku. Na taj način pokušavamo rano spojiti segmente čeljusti, postići koštani kontinuitet i izbjeći kasniju osteoplastiku. No to nije moguće napraviti kod rascijepa gdje su segmenti čeljusti jako udaljeni. Zbog toga u dobi od šeste do devete godine, a u suradnji s ortodontom, radimo osteoplastiku gornje čeljusti.
Operacija podrazumijeva umetanje kosti u dio gornje čeljusti gdje postoji rascjep na alveolarnom grebenu. Najčešće se uzima kost iz kuka. Rez na kuku je minimalan, nakon nekog vremena gotovo nevidljiv. Za manje defekte kosti može se uzeti i kost iz brade.
Nakon osteoplastike ortodont može nastaviti započeto liječenje. Sada postoje i preduvjeti da se trajni zubi iz gornje čeljusti "spuste" u novonastalu kost i dobije se potpuni zubni niz.
Na zadnjem sastanku Udruge nismo definirali temu predavanja. Sastanak je predviđen za iduću godinu, tako da do tada na forumu možemo dogovoriti teme koje bi bile najinteresantnije za članove. Osim toga na redovitim kontrolama na Klinici možete dobiti odgovore na sva pitanja.
25  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: vaše mišljenje... : 30. Svibanj 2009, 12:34:21
U kontaktu sam s kolegama iz Splita, dogovorili smo se za kontrolni pregled u srpnju. Pozdrav
dr Predrag Knežević
26  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: vaše mišljenje... : 19. Svibanj 2009, 22:54:46
Postoje posebno dizajnirane dude za rascjep nepca, no kako sam Vam rekao i u prvom odgovoru ,najvažnije je strpljenje i položaj bebe kod hranjenja. Malo veća rupica na standardnoj dudi uz lagani pritisak prstom na dudu, tako da beba zapravo samo guta mlijeko, mogu biti dovolji za hranjenje. Mi imamo na odjelu još nekoliko bočica koje su donirali roditelji (silikonske bočice koje se mogu stiskati i na taj način dozirati količina mlijeka kod hranjenja) pa Vam možemo dati da probate s njima. Što se tiče problema s uhom važno je da dijete, kao što sam naglašavao i ranije, prati tim za liječenje u kojem je i otorinolaringolog-audiolog. Maksilofacijalni kirurg uglavnom vodi tim i uključuje pravovremeno i ostale liječnike. 
27  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: vaše mišljenje... : 17. Svibanj 2009, 15:24:39
Po opisu simptoma radi se o standardnom trijasu koji čine tzv. Pierre Robin sindrom, odnosno manjoj donjoj čeljusti, zbog toga je jezik pomaknut više straga (nije kraći) i o rascjepu nepca. Kako postoji rascjep nepca, jezik nije "naslonjen" u ustima na nepce nego "zapada" na stražnji zid ždrijela. Najkritičniji su prvi tjedni nakon poroda jer zbog opisanih promjena bebe mogu imati smetnje disanja, te nešto otežanije i jedu (ponekad mlijeko tijekom hranjenja ide i na nosić-jer zbog rascjepa nepca usna i nosna šupljina nisu odvojene). Ponekad su tih prvih tjedana i hospitalizirane na dječjim odjelima. Kod većine beba sve bude OK, kako bebe rastu donja čeljust vremenom "sustigne" gornju. Također što se tiče hranjenja, kako beba raste, postaje jača tako će sve bolje i lakše jesti. Treba imati dosta strpljenja kod hranjenja, hraniti češće i držati bebu u "povišenom" položaju (ne hraniti je dok leži). Treba joj dopustiti da se odmori, kihne ili kašljuca. No vrlo brzo se mama i beba "uigraju" i nađu zajedno najlakši način hranjenja. Preporučio bih da se nakon hranjenja u svaku nosnicu ukapa nekoliko kapi fiziološke otopine radi "čišćenja" sluznice nosa. Nepce se mora kroz određeno vrijeme kirurški zatvoriti (palatoplastika). Operacijom se uspostavljaju normalni anatomski odnosi u usnoj šupljini, koji olakšavaju hranjenje, te također i normalan rast donje čeljusti. U usnu šupljinu se ne postavljaju nikakvi strani "plastični" ili drugi materijali nego se s vlastitim tkivom zatvara rascjep nepca. Nadam se da ćemo na jednom od naših sastanaka održati i predavanje o ovom sindromu jer su česta pitanja roditelja o tome kako nastaje i kako se liječi. Za bilo kakva dodatna objašnjenja ili pitanja stojim Vam na raspolaganju.
28  Pitajte liječnika / Maksilofacijalni kirurg / Odg: Rupice na nepcu?? : 05. Svibanj 2009, 19:06:48
Nije baš lako odgovarati na pitanja putem interneta kada ne vidite bebu "u živo". Pod "rupicama" na nepcu, nakon palatoplastike, podrazumijevamo fistule, odnosno i dalje  postojanje komunikacija između usne i nosne šupljine i ubrajamo ih u postoperativne komplikacije. Prema literaturi postoperativni nastanak fistula varira u velikom rasponu (od 3% bdo 50%) i ovisi o više čimbenika (kirurgu, tehnici zatvaranja, širini rascjepa i vremenu zatvaranja, odnosno starosti djeteta). Najčešće fistule su na prijelazu tvrdog u meko nepce i iza zubnog grebena. U pravilu bi svaku fistulu trebalo zatvoriti, pogotovo ako svojom veličinom omogućava da hrana i tekućina "prolazi" kroz nos te onemogućava uspostavljane "normalnog" govora. Ponekad su te operacije "teže" od prve operacije zatvaranja nepca jer se sada radi o ožiljnom tkivu. Sa zatvaranjem malih asimptomatskih fistula (kada bitno ne utiču na razvoj govora i vrlo rijetko tekućina izlazi na nos) ne treba žuriti (treba dozvoliti tkivu da se "oporavi" od ranije operacije). No zatvaranje većih fistule ne treba dugo odgađati. Što se tiče zatvaranja nepca, osim fistule, jako je bitno da li dobro funkcioniraju mišići mekog nepca (da li u potpunosti odvajaju usnu i nosnu šupljinu). Da li ste kontaktirali logopeda i otorinolaringologa ? Nakon operacije nepca kod otorinolaringologa treba kontrolirati stanje srednjeg uha (da li nakon operacije dobro funkcionira Eustachijeva tuba-komunikacija usne šupljine i srednjeg uha). Za maksimalnu rehabilitaciju djece s rascjepom usne i nepca jako je važan TIMSKI PRISTUP u liječenju.
Za sve daljnje informacije slobodno me kontaktirajte. 
29  Kutak za bebe, mame i tate / O svemu i svačemu / Vi i Vaše dijete : 18. Veljača 2009, 20:12:39
Na našem sastanku Udruge u siječnju psiholog Damir Tarokić, Prof održao je odlično predavanje s temom Vi i Vaše dijete. Za sve one koji nisu mogli doći na sastanak Udruge  predavanje će biti postavljeno na web stranicu Udruge. Također će izaći i u jednom od idućih brojeva časopisa Zdrav život. Svakako treba pročitati.
30  Općenito / Caffè Osmijeh / Odg: Igraonica u bolnici : 26. Rujan 2008, 16:17:55
Ispričavam se i dobro da ste primjetili, emisija je 30 rujna (utorak) u 15.30.
 Str: 1 [2] 3
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!
Stranica je generirana za 0.343 sekundi uz 18 upita.