Udruga Osmijeh

Općenito => Caffè Osmijeh => Autor teme: osmijehadmin - 29. Ožujak 2010, 22:04:13



Naslov: Novi način liječenja rascjepa nepca hydrogel expanderima
Autor: osmijehadmin - 29. Ožujak 2010, 22:04:13
Članak je nažalost na engleskom.

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/03/100318113244.htm (http://www.sciencedaily.com/releases/2010/03/100318113244.htm)

Možda nam dr. Knežević može pojasniti koje su prednosti ovakvog postupka i hoće li se taj postupak moći raditi i kod nas jednom kada je istražen do kraja.


Naslov: Odg: Novi način liječenja rascjepa nepca hydrogel expanderima
Autor: doc - 01. Travanj 2010, 17:47:20
Nova tehnika o kojoj se govori u navedenom članku neće zamijeniti "standardnu kirugiju". Namijenjena je prvenstveno kod izrazito širokih rascjepa, kada je udaljenost jedne i druge strane (nepca ili usne) izrazito velika i zahtijeva veći opseg kirurške operacije. Takav opseg i veći ožiljak smatra se da može uticati na rast i razvoj srednjeg lica. Namijena ovog hydrogela bi bila da se opet kirurški postavi ispod sluznice uz rubove rascjepa. Hydrogel ima te karakteristike da se ekspandira i zajedno s njim kroz neko vrijeme bi se i krajevi rascjepa približavali jedan drugom i sigurno bi olakšali operaciju ali i smanjili opseg operacije. No sam kirurški akt ne mogu zamijeniti. U definitivnoj operaciji pločice s hidrogelom bi se vadile van i stavljali bi se standardni šavi na nepce.
Sličan sistem koristi se kad treba nadomjestiti kožu na licu ili vratu. Postave se tzv. "silikonski baloni" pod kožu, koji se napuhuju kroz neko vrijeme sa fiziološkom otopinom injekcijom kroz drugi manji balon, tako da se koža iznad zbog elastičnosti rasteže i možete tada lakše zatvoriti pojedine defekte. Ti baloni se zovu tissue expanderi (rastezači tkiva) i koriste se dugi niz godina. Danas je tehnologija otišla već tako daleko da postoje ekspanderi koji se ne moraju napuhavati injekcijama izvana nego se postave ispod tkiva a oni sami putem posebno građenih membrana apsorbiraju okolnu tkivnu tekućinu u sebe, napuhuju se i ponovno na taj način "povećavaju" tkivo kojega nedostaje. Takvi ekspanderi koriste se npr. za zatvaranje većih fistula u djece nakon operacije rascjepa nepca.
Svakako ćemo pratiti istraživanje navedeno u ovom članku koje započinje početkom iduće godine i sve što se pokaže dobro primjeniti.